Cistus incanus przy boreliozie i nie tylko

Czystek - cistus incanus

Przywędrował do nas z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. Ten obecny na półkach naszej zielarnia pochodzi zazwyczaj z Albanii, Turcji lub Grecji. Czystek, bo o nim mowa, jest małą niepozorną rośliną z pięknymi fioletowymi kwiatkami. Substancje obecne w poszczególnych partiach tej rośliny sprawiły, że czystek ostał się cenionym surowcem zielarskim.

Aktywne filtry:

-

O czystku słów kilka...

Czystek i pochodzące wytworzone z poszczególnych partii tej rośliny ekstrakty stały się obiektem badań w związku z doniesieniami o możliwej przydatności tego surowca do zastosowań przy boreliozie. Dość dużo badań dotykających tego zagadnienia przeprowadzono w Niemczech. Ich rezultaty i płynące z nich wnioski można poznać studiując opublikowane na stronach internetowych wyniki badań.

Ziele czystka jest polecane w stanach obniżonej odporności organizmu. W sklepie zielarskim znajdziesz herbaty z czystka, czystek w kapsułkach, nawet sok z czystka. Największą popularnością cieszy się  ziele czystka do samodzielnego zaparzania. Jest tanie, a wywar z czystka można pić zamiast standardowej herbaty. Często kupowany jest przez osoby zmagające się z boreliozą, czasem dodatkowo również ziele lub korzeń szczeci. Istnieje wiele gatunków czystka, jednak Cistus Incanus jest najbardziej znany ze swojej skuteczności i pozytywnego wpływu na jakość życia. Gatunek ten występuje w basenie Morza Śródziemnego. Surowiec najczęściej pochodzi z Turcji oraz Albanii. Roślina ta jest jednym z największych naturalnych źródeł cennych związków zwanych polifenolami. Polifenole wykazują działanie antyoksydacyjne. Dość dobry opis tej rośliny i jej potencjału znajdziemy tutaj.  Badania naukowe wykazały, że polifenole mogą być pomocne w walce przeciw infekcjom spowodowanym przez niektóre szczepy bakterii i niektóre wirusy. Niemieckie badania wykazały również, że te substancje obecne w tej małej roślinie mogą być pomocne w profilaktyce i wspomaganiu kuracji w przypadku boreliozy.