Odsiwiacz do włosów - na siwe włosy

Nie każdemu podobają się siwe pasma włosów. Jeśli chcemy dłużej zachować swój naturalny kolor, a tu i ówdzie widać już pierwsze siwe włosy, możemy użyć odsiwiacza. Odsiwiacz, jeśli dobrze dobrany, pozwoli zatuszować siwiznę i przywrócić włosom naturalny blask oraz pierwotną barwę. Uznanym preparatem do stosowania na siwe włosy jest Silver Stop. Ten płyn można stosować na włosy i skórę głowy. Regularnie używany nie tylko skoryguję barwę włosów, ale też odżywi oraz zrewitalizuje cebulki i strukturę włosów.

Aktywne filtry:

-

Skąd biorą się siwe włosy i jak działa odsiwiacz?

Styliści fryzur mawiają, że odcieni i kolorów włosów jest tyle ilu ludzi na świecie. Fakt. Różnorodność mamy wpisaną w geny. Objawia się ona między innymi kolorystyką naszych oczu, skóry i oczywiście włosów. Na codzień używamy uogólnień w określaniu nas samych w zależności koloru posiadanych włosów. I tak mamy szatynki, blondynki, brunetki... Jednak blond blondowi nie równy i mamy ciemny blond, jasny blond, blond z rudą dominantą... I gdy tak zacząć dzielić włos na czworo okaże się, że odcieni i wariacji jest niestkończona niemalże ilość. Co sprawia, że mamy tak zróżnicowaną kolorystykę włosów? Współczesna nauka udzieliła już odpowiedzi na to pytanie. Kolor włosa jest zależny od ilości znajdującej się w nim melaniny.

Co to jest melanina?

Melanina jest naturalnym pigmentem występującym w ludzkim organiźmie. Wyróżniamy kilka rodzajów melaniny o kolorach od żółto-czerwonego do czarno-brązowego. Poszczególne rodzaje tego pigmentu są obecne w różnych częściach ciała ludzkiego: w tęczówce oka, w skórze i oczywiście we włosach. Kolor włosów jest bezpośrednio zależny do stężenia melaniny w tkance włosowej. Im większe stężenie melaniny, tym ciemniejsze są nasze włosy. Za produkcję melaniny w organiźmie odpowiedzialny jest hormon zwany tyrozyna. Tyrozyna pod wpływem promieniowania UV uruchamia proces produkcji pigmentu melaninowego. Pigment melaninowy chroni organizm przed następstwami nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Im ciemniejsza skóra i włosy tym lepsza ochrona przed promieniami ultrafioletowymi. To dlatego ludzie pochodzący se stref geograficznych o dużym nasłonecznieniu posiadają ciemną skórę i włosy. Ich organizmy produkują duże ilośći melaniny, aby chronić organizm przez szkodliwym oddziaływaniem promieni UV. Analogicznie, ludzie zamieszkujący strefy gdzie nasłonecznienie jest znikome i tym samym nieduża ilość promieniowania UV charakteryzują się jasną tonacją zarówno skory, oczu i włosów, gdyż melanina nie jest im potrzebna w dużych ilościach, ze względu na małą ekspozycję na promienie UV. Jest to przejaw mechanizmu przystosowania środowiskowego. Wiemy już zatem czym jest melanina i czym się objawia jej obecność. Co się zatem stanie gdy zabraknie melaniny w tkankach?

Brak pigmentu melaninowego przyczyną siwienia

Zaburzenia w produkcji melaniny mogą prowadzić zarówno do nadmiaru, jak i niedoboru tego pigmentu w poszczególnych tkankach. Stan nadmiarowej produkcji melaniny tzw. melanizm, występuje często po gwałtownym zwiększeniu ekspozycji na ostre słońce. Powstają wtedy piegi, pieprzyki i inne brązowe wykwity skórne - to miejsca o dużym miejscowym nagromadzeniu melaniny. Często po letnim wypoczynku w ostrym słońcu nad morzem pojawiają się na naszej skórze tego typu zjawiska. Chorobowe stany związane z niedoborem, a czasem nawet zupełnym brakiem melaniny w tkance skórnej nazywamy bielactwem. Albinosi, czyli osoby zmagające się z bielactwem, mają bardzo jasną skórę i włosy, i ze względu na brak ochrony przed promieniami UV (nie chroni ich melanina) są bardzo podatni na poparzenia słoneczne. W przypadku niedoboru melaniny w tkance włosów te po prostu siwieją. Siwizna jest skutkiem niedoboru melaniny. Nie ma to żadnych poważnych konsekwencji dla naszego stanu zdrowia, a jedynie wpływ na wrażenia estetyczne związane z naszą fryzurą. W oczach niektórych będzie to szlachetna oznaka dojrzałego wieku, a inni będą chcieli zakamuflować już pierwsze siwe włosy. Osoby pragnące zatuszować siwe włosy, a czasem nawet powstrzymać postępującą siwiznę mogą sięgnąć po odsiwiacz.

Jak działa naturalny odsiwiacz do włosów?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Zadaniem odsiwiacza jest przywrócenie naturalnego poziomu melaniny w tkance włosów. Dobry odsiwiacz odziaływuje na cebulki włosów, które zagłębione w mieszkach włosowych produkują tkankę włosa. To z nich wyrasta włos i to w nich włos nabiera barwy. Tu produkcją melaniny zajmują się melanocyty. Włos wyrastając ponad powierzchnię skóry jest już wybarwiony w naturalny dla nas kolor. Pojawiająca się siwizna jest efektem niedoborów produkcji melaniny w cebulce. Dobry odsiwiacz stymuluje cebulkę włosa do zwiększenia produkcji melaniny i tym samym przywraca zdolność barwienia włosa. Stężenie pigmentu powinno rosnąć w miarę powtarzania aplikacji odsiwiacza na skórę głowy. Efektywne stosowanie odsiwiacza wchodzi w zakres sztuki stylizacji włosów i wymaga pewnej wprawy. Efekt aplikacji jest zależny do wielu czynników. Wpływ mają cechy organizmu, rodzaj włosów, cechy środowiskowe i inne, których nie sposób uwzględnić przy pierwszym stosowaniu. Należy się nauczyć stosować odsiwiacz w sposób odpowiedni dla rodzaju włosów, którymi obdarzyła nas natura. Dlatego dobrze najpierw przeprowadzić próbę na małym skrawku włosów i obserwować jaki efekt uzyskujemy w miarę trwania kuracji. Mając tą wiedzę możemy z powodzeniem przeprowadzić zabieg odsiwiający dla całej powierzchni głowy. W dobrym odsiwiaczu znajdą się dodatkowo substancje odżywcze. Z ich pomocą preparat wzmocni i poprawi kondycję cebulek oraz korzystnie zadziała na wygląd włosów, a tym samym poprawią nasze samopoczucie.