Witamina B12 - właściwości kobalaminy

cze 20 2020

Witamina B12 - właściwości kobalaminy

Witamina B12 zwana jest inaczej kobalaminą. Witamina ta bierze pełni istotną rolę w prawidłowym realizowaniu niektórych procesów i funkcji w organizmie. Witamina B12 bierze udział w syntetyzowaniu nukleotydów oraz choliny, która wchodzi w skład osłonki mielinowej otaczającej nerwy. W przypadku niedoboru kobalaminy mogą wystąpić objawy zaburzeń w pracy układu nerwowego w postaci drętwień i mrowienia. Przy większym i długotrwałym niedoborze może dochodzić do zaburzeń równowagi. Kobalamina pełni również istotną rolę w procesie przetwarzania składników pokarmowych (tłuszcze, białka, cukry) na energię potrzebną do "napędzania" ciała. Jej właściwa suplementacja może przyczynić się do zniwelowania uczucia zmęcznia i może przeciwdziałać osłabieniu.

Witamina B12 - zalecane spożycie

Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, zalecane dzienne spożycie witaminy B12 na poziomie RDA wynosi:

  • u dzieci - 0,9 μg/d (1-3 lata); 1,2 μg/d (4-6 lat); 1,8 (7-9 lat);
  • u starszych dzieci i młodzieży - od 1,8 do 2,4 μg/d
  • u dorosłych - 2,4 μg/d
  • u kobiet w ciąży - 2,6 μg/d
  • u kobiet karmiących - 2, 8 μg/d

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12 obserwuje się w chorobach jelit (Whippla, zespół Zolingera-Ellisona), nieprawidłowościach flory jelitowej (w tym również w przypadku obecności pasożytów), w zanikowym nieżycie błony śluzowej żołądka, nadprodukcji kwasu solnego, niedoborze czynnika Castle’a oraz przy stosowaniu niektórych leków.

Witamina B12 - zalecana porcja dobowa

Instytut Żywności i Żywienia opracowuje zalecane ilości do spożycia dla poszczególnych substancji wchodzących w skład suplementów diety. Podług specjalistów tego Instytutu zalecane dzienne spożycie witaminy B12 dla osób dorosłych powinno wynosić 2,4 mikrograma na dobę. Przy występowaniu nieprawidłowości flory jelitowej, występowaniu niektórych schorzeń lub przyjmowaniu niektórych grup leków może występić okresowe zwiększone zapotrzebownie na witaminę B12.

Czy można przedawkować witaminę B12?

Kobalamina nie odkłada się w organizmie w postaci zapasów, jako że jest rozpuszczalna w wodzie i jej nadmiar jest wydalany z potem i w moczu. Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia spożycie witaminy B12 w ilościach przekraczających zalecaną podaż nie wywołuje żadnych szkodliwych efektów. W takim wypadku następuje jej zwiększone wydalanie z organizmu.

cze  20