Borowina czyli torf leczniczy ze złóż uzdrowiskowych

Borowina - inaczej torf leczniczy - jest produktem naturalnym. Występuje w kilku miejscach w naszym kraju, w okolicach których zazwyczaj funkcjonują uzdrowiska. Borowina powstaje w wyniku humifikacji roślin. Dzieje się to przy udziale szczególnych szczepów bakterii. Proces humifikacji przebiega w środowisku z dużą zawartością wody i przy jednoczesnym małym dostępie tlenu. W wyniku tego procesu otrzymujemy surowiec wykorzystywany jako torf leczniczy w wielu sanatoriach i ośrodkach uzdrowiskowych. Borowinę najczęściej wykorzystuje się do przeprowadzania zabiegów borowinowych. Podczas zabiegów borowinowych wykorzystuje się cieplne działanie torfu na tkanki. Powoduje ono rozluźnienie mięśni szkieletowych, mięśni gładkich narządów wewnętrznych i naczyń, a właściwości składników organicznych, które znajdują się w borowinie, dają efekt przeciwzapalny, bakteriostatyczny, regenerujący i oczyszczający. Borowiny pochodzące z różnych pokładów charakteryzują się indywidualnym składem mikrokrystalicznym i organicznym. Borowina jest najczęściej konfekcjonowana w wiaderkach (większe ilości) lub w mniejszych porcjach jako plastry borowinowe. Ta forma borowiny w woreczkach jest bardzo wygodna w użyciu. Plastry borowinowe cieszą się dużym powodzeniem, gdyż można jest stosować w warunkach domowych. W przypadku zapotrzebowania na większe ilości borowiny, np do kąpieli borowinowych, polecamy borowinę w wiaderkach.

Aktywne filtry:

-

Jak stosować plastry borowinowe?

 
Przygotowanie plastra do aplikacji jest proste i nie wymaga wykonywania skomplikowanych czynności. Każdy może samodzielnie przeprowadzić zabieg aplikacji plastra borowinowego w domu. Do przeprowadzenia zabiegu będą potrzebne:
- miska o rozmiarach mogących pomieścić plastry borowinowe i kilka litrów gorącej wody,
- ciepła woda (42-46 stopni Celsjusza)
- ręcznik lub kocyk
- nożyczki lub nożyk.

Plaster borowinowy przeznaczony do aplikacji należy najpierw rozgrzać. Robimy to wkładając go w opakowaniu do miski z przygotowaną wcześniej gorącą wodą. Po około 15 minutach plater borowinowy powinien osiągnąć temperaturę około 42-46 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze jest gotowy do aplikacji. Teraz za pomocą noża lub nożyczkami należy odciąć krótsze boki plastra, a następnie rozciąć opakowania plastra przez środek. Należy odchylić rozcięte skrzydełka opakowania i odsłoniętą stroną przyłożyć plaster borowinowy w newralgiczne miejsce. Po przyłożeniu do ciała plaster należy przykryć ręcznikiem lub kocem. I gotowe. Zabieg może trwać około 20 minut. Po zakończonej aplikacji borowinę należy usunąć, a miejsce aplikacji można przemyć letnią wodą.